Menu

Podhalański Anioł

W górach jest wszystko co kocham, wszystkie wiersze są w bukach. Zawsze kiedy tam wracam biorą mnie klony za wnuka. Zawsze kiedy tam wracam siedzę na ławce z księżycem. I szumią brzóz kropidła. Dalekie miasta są niczem. Jerzy Harasymowicz

Podhale dla każdego cz.1

podhalanskianiol

Podhale – region kulturowy u podnóża Tatr. Twoje pierwsze skojarzenie to Krupówki, fasiągi, Morskie Oko i Gubałówka? To tylko cień atrakcji, które czekają na Ciebie w centrum Podhala. Spacerując leśnymi ścieżkami doświadczysz emocji dotychczas nieznanych, stłumionych przez miejski gwar i tłum turystów. Odgłosy natury, szum pobliskiego potoku, wypas owiec i życzliwość ludzi – tego możesz doświadczyć na własnej skórze! 

19                                                                                      Co w trawie piszczy
Tatry, góry o profilu alpejskim. Przyciągają zarówno osoby początkujące, jak i doświadczonych taterników, wspinaczy czy grotołazów. Są niewątpliwie piękne, jednak nie należy lekceważyć ich potęgi. Ich urok przyciąga jak magnes. Ten, kto zostawił tu serce swoje, będzie tęsknił i wracał w góry ukochane, aż mu zdrowie pozwoli. Co ważne, doświadczenie trekkingowe należy zdobywać stopniowo, zgodnie z posiadanymi umiejętnościami. Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowałam opis szlaków dla początkujących, który ułatwi Ci dobór odpowiedniej ścieżki i przybliży temat górskiego trekkingu! Dzisiejszy wpis jest dla mnie wyjątkowy, gdyż dotyczy Doliny Kościeliskiej, która zapaliła w moim sercu iskierkę i rozkochała mnie w sobie na dobre!


20_EasyResize.com1

                                                                                        Nie od razu Rzym zbudowano
Rozpoczynając swoją górską przygodę, warto zainwestować w wygodne buty trekkingowe oraz plecak. To absolutna podstawa dająca poczucie komfortu podczas długotrwałego marszu. Dodatkowo można pokusić się o zakup papierowej mapy, która z pewnością nas nie zawiedzie, wówczas gdy Internet odmówi posłuszeństwa. Gdy powyższe punkty zostaną spełnione, możemy wybrać swoją pierwszą trasę :)

21_EasyResize.com

                                                                                             U wrót doliny
Na pierwszym miejscu zdecydowanie ulokuje Dolinę Kościeliska, urokliwą, łatwą i przyjemną. Niegdyś było to miejsce wydobycia srebra, antymonu, miedzi i żelaza. Otoczona dużą ilością legend o napadach i morderstwach, wywoływała dreszcze na karku u nie jednego górala. Jej złowieszczy wydźwięk na tym się kończy, gdyż jest to miejsce absolutnie przepiękne, w którym znajdziemy spokój ducha oraz ciszę.


Spacerując Doliną Kościeliską możemy podziwiać skały o fantazyjnych kształtach – Zbójnicka Turnia, Zbójnicki Stół czy Zbójnickie Okna. 9 km szlak ma liczne odgałęzienia prowadzące do jaskiń mniej lub bardziej dostępnych tj. Jaskinia Mroźna, Mylna, Raptawicka oraz Smocza Jama. Ta ostatnia znajduje się na szlaku zwanym Wąwóz Kraków. Jest to spacer dość wąskim korytem wypełnionym większymi i mniejszymi kamieniami, obfitującym w połamane drzewa i próchniejące drewno. Nutka grozy dostarcza niesamowitych przeżyć. Wąwóz zakończony jest Smoczą Jamą, a dalsza część trekkingu wymaga odpowiedniego doświadczenia, gdyż pojawiają się tam sztuczne ułatwienia w postaci drabinki i łańcuchów. Osobom mniej zaawansowanych polecam spacer do Smoczej Jamy i powrót tą samą drogą do Doliny.

23_EasyResize.com

Podczas spaceru Doliną Kościeliska możemy wsłuchiwać się w szum pobliskiego potoku Kościeliskiego, w dźwięk dzwoneczków zawieszonych na owczych szyjach, a nawet skosztować świeżo uwędzonego oscypka w prawdziwej bacówce. Wędrówkę możemy zakończyć w schronisku Ornak, gdzie ugasimy nasze pragnienie i zaspokoimy apetyt. Aczkolwiek możemy pokusić się o dłuższą wersję i wybrać się nad Smreczyński Staw, do czego gorąco zachęcam (dodatkowa godzina wędrówki w obie strony). Dolina Kościeliska z pewnością spełni oczekiwania rodzin z malutkimi dziećmi, a także osób szukających wrażeń - chociażby w zacienionych korytarzach jaskiń, albo napotykając na swojej drodze niedźwiedzia (w bardzo wczesnych godzinach porannych jest to możliwe).

22_EasyResize.com
Informacje praktyczne:
 Dojazd: z dworca PKP – prywatni przewoźnicy; samochodem – parking pod wejściem do Tatrzańskiego Parku Narodowego ok. 20 zł – cały dzień.

 Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne; bilet ulgowy 2,50 zł; bilet normalny 5 zł.

 Możliwość prowadzenia wózka z dzieckiem lub inwalidzkiego.

 Kup wodę przed wejściem, po drodze nie ma takiej możliwości.

 Na szlaku są dostępne publiczne toalety.

 Koniecznie spróbuj oscypka w bacówce, która znajduje się niedaleko wejścia :)

A już w następnym wpisie: Dolina Chochołowska i szlak Jana Pawła II.

Do usłyszenia! :)

 

© Podhalański Anioł
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci