Menu

Podhalański Anioł

W górach jest wszystko co kocham, wszystkie wiersze są w bukach. Zawsze kiedy tam wracam biorą mnie klony za wnuka. Zawsze kiedy tam wracam siedzę na ławce z księżycem. I szumią brzóz kropidła. Dalekie miasta są niczem. Jerzy Harasymowicz

Podhale dla każdego cz. 2

podhalanskianiol

Kolejne miejsce na liście szlaków tatrzańskich dla początkujących zajmuje Dolina Chochołowska, najdłuższa dolina Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość ok. 10 km, a swoją nazwę zawdzięcza niedaleko położonej wsi Chochołów. Początkowo była wykorzystywana do wypasu owiec i krów, aktualnie jest miejscem spacerów rodzinnych oraz drogą dojściową w Tatry Zachodnie. Dla osób początkujących proponuje wycieczkę dnem Doliny Chochołowskiej, aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

27

Po chwili odpoczynku na zielonej trawie, można się wybrać na spacer Szlakiem Papieskim, który zaczyna się tuż za schroniskiem. Podążając śladami Jana Pawła II, odkrywamy piękne zakątki świerkowego lasu, zatapiamy się w szumie pobliskiego wodospadu i podziwiamy panoramę Tatr Zachodnich. Szlak kończy się przy potoku Jarząbczym, gdzie możemy przysiąść na ławce, odsapnąć przed drogą powrotną.

 

Wycieczkę do Polany Chochołowskiej rozpoczynamy z Siwej Polany, gdzie możemy również skorzystać z wypożyczalni rowerów lub kolejki, która dowiezie nas do celu. Osobiście polecam wycieczkę pieszą, podczas której będziemy mogli nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Tuż za wejściem napotkamy kilka sklepików z oscypkami i innymi gadżetami. Nie dajcie się jednak ponieść emocjom, idąc dalej dojdziecie do bacówki, w której można zjeść o wiele lepsze oscypki.

 

Punkt kulminacyjny naszej wycieczki, a mianowicie Polana Chochołowska jest największą polaną w polskiej części tatr. Można tu leżeć godzinami i obserwować mieniące się kolorami niebo. Znajduje się tu również schronisko, w którym zaspokoimy apetyt i pragnienie. Bardziej zaawansowani mogą pokusić się o dalszą wycieczkę na szczyty Tatr Zachodnich takie jak: Grześ, Rakoń, Wołowiec czy Trzydniowiański Wierch.  Z całą pewnością spacer Doliną Chochołowską rozpali w Was apetyt na zdobywanie górskich szczytów.  

Informacje praktyczne:
 Dojazd: z dworca PKP – prywatni przewoźnicy – koszt ok. 10 zł; samochodem – parking Siwa Polana ok. 20 zł za cały dzień.

 Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne

 Wypożyczenie roweru 35 zł – cały dzień

 Przejazd kolejką „Rakoń” do Polany Huciska koszt 5 zł; kolej kursuje od 8:00 do 18:30 w sezonie wiosennym, letnim oraz wczesną jesienią.

Dwie najpopularniejsze doliny tatrzańskie już znacie. Przyszedł czas na równie piękne, wymagające nieco więcej energii, szczyty. 

Dzisiaj zaproponuję Wam wycieczkę łączącą widoki zapierające dech w piersi z chwilą refleksji i modlitwą za najbliższych w  Sanktuarium Maryjnym na Wiktoriówkach. Gęsia Szyja, bo o niej mowa, to szczyt w reglowej części Tatr Wysokich. Skąd taka nazwa? Wyruszcie na wycieczkę i oceńcie sami! :)

 

Szlaków prowadzących na Gęsią Szyję jest kilka. Punktem obowiązkowym, bez którego dojście na szczyt jest niemożliwe, jest Rusinowa Polana. Niepowtarzalny klimat, przepiękne widoki, najsmaczniejsze oscypki i żytnica prosto z bacówki.

 

Na Rusinową Polanę dojdziemy z Zazadni lub Wierchu Poroniec. Druga opcja jest idealna dla wózków z dziećmi. Szlak jest szeroki, wiodący przez las, dobrze oznaczony, o lekkim nachyleniu. Szlak z Zazadni wymaga trochę lepszej kondycji, ze względu na większe nachylenie i obecność wysokich schodów. Po drodze mijamy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, drewnianą kaplicę, w której odbywają się msze kościelne. Historia tego miejsca sięga lat 60 XIX wieku. Na terenie sanktuarium znajduje się wiele tablic upamiętniających śmierć taterników.

 

Dziesięć minut wspinaczki po schodach i dochodzimy na Rusinową Polanę. Teraz chwila odpoczynku, kilka fotek cudnej panoramy i naładowanie akumulatorów, bo droga na Gęsią Szyję to, aż 1180 schodów :D Brzmi strasznie? Tylko brzmi! Robiąc przerwy na kilka głębokich wdechów, z pewnością dasz radę! Ze szczytu rozpościera się panorama, którą z pewnością warto uwiecznić dobrym zdjęciem. 

 

Informacje praktyczne:

  • Szacowany czas przejścia: z Zazadni - 1h 45'; Z Wierchu Poroniec - 1h 40'.
  • Msze w Sanktuarium Maryjnym odbywają się: w niedziele od lipca do września w godzinach: 9:00, 11:00, 13:00, 17:00; w dni powszednie o 12:00.  

© Podhalański Anioł
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci